Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?

Kim jest psycholog?

Przede wszystkim nie jest on lekarzem. Jest to osoba, która uzyskała minimum tytuł magistra psychologii kończąc 5letnie studia na wydziale psychologii/nauk humanistycznych lub społecznych. Bez względu na kierunek specjalnościowy, który ukończyła (mamy tutaj na myśli psychologa klinicznego, transportu lub np. psychologa biznesu) każda z tych osób uzyskuje takim sam tytuł. Uzyskane kwalifikacje uprawniają do udzielania świadczeń psychologicznych polegających na: diagnozie, opiniowaniu, orzekaniu oraz przede wszystkim pomocy psychologicznej. Tylko psycholog ma możliwość diagnozowania zaburzeń osobowości na podstawie wywiadu oraz testów psychologicznych. Potrafi on posługiwać się testami do diagnozy psychologicznej i to on wyłącznie ma uprawnienia do ich zakupu. W szpitalach psychiatrycznych psycholog jest w ścisłej współpracy z psychiatrą z uwagi na proces diagnostyczny oraz opiekę nad pacjentem. W celu potwierdzenia ostatecznej diagnozy, podczas hospitalizacji pacjenta, wykonuje się różnego rodzaju testy psychologiczne, które mają za zadanie ją potwierdzić, ukierunkować w przeciwną stronę lub podważyć. Psycholog nie tylko wykonuje testy psychologiczne, prowadzi także rozmowy z pacjentami na oddziałach psychiatrycznych lub w poradniach psychologicznych, świadczy jednorazową pomoc lub także długoterminowe poradnictwo. Zawód psychologa jest zawodem zaufania publicznego, tak więc podobnie jak w zawodzie lekarskim, obowiązuje tajemnica, która zakazuje udzielania publicznie informacji na temat pacjenta lub klienta. Obecnie nie istnieje ustawa regulująca zawód psychologa w polsce.

Na wizytę u psychologa nie wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego, chyba, że osoba chce się dostać do placówki refundowanej przez NFZ.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeutą jest osoba, która ukończyła certyfikowaną szkołę psychoterapii. Ze względu na różnorodność nurtów psychoterapeutycznych, każda ze szkół preferuje różną długość trwania kursu (od 2 do 5 lat). Psychoterapeutą może być psycholog jak i psychiatra a także osoby spoza środowiska psychologicznego i psychiatrycznego. Jednak psycholog oraz psychiatra są szczególnie zorientowani w sprawach natury psychicznej, w odróżnieniu od osób posiadających tytuł magistra z innych dziedzin, co pomaga w kompleksowej pomocy pacjentowi. Psychoterapeuta prowadzi psychoterapię indywidualną lub grupową, która ma za zadanie pomóc osobie rozwiązać problemy natury psychologicznej lub wspomóc leczenie psychiatryczne, dlatego często jest prowadzona w połączeniu z farmakoterapią. Pomaga ona przezwyciężyć nasze słabości lub „postawić nas na nogi”, kiedy przeżywamy ciężkie chwile w życiu i niezwykle trudno jest poradzić sobie z nimi w pojedynkę. Niepodważalnym atutem psychoterapii jest nawiązanie relacji z terapeutą oraz regularne spotkania. Pomoc w zmianie niekorzystnych zachowań i wypracowanie technik radzenia sobie z nimi. Daje ona możliwość odkrycia i głębszego doświadczenia siebie i otoczenia, i przede wszystkim polepszenia jakości życia. Obecnie powstają nowe nurty terapeutyczne, różnią się one techniką pracy z pacjentem, jednak wszystkie mają jeden cel, jest nim pomoc w łagodzeniu i niwelowaniu dyskomfortu psychicznego.

Do psychoterapeuty zgłaszają się nie tylko osoby z konkretną diagnozą, nie jest ona wymagana, by podjąć współpracę ze specjalistą.

Rzadko kiedy w Polsce zdarza się, że psychoterapeutą jest psychiatra, jednak takie przypadki oczywiście występują. Z uwagi na to zazwyczaj ani psycholog ani psychoterapeuta nie mają możliwości włączania farmakoterapii do leczenia. Odbywa się to wówczas, gdy osoba korzysta z usług psychiatry oraz psychoterapeuty, jest pod opieką ośrodka pomocy lub znajduje się w szpitalu np. na oddziale zamkniętym lub dziennym.

Aby zapisać się na wizytę do psychoterapeuty nie wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego, jednak chcąc skorzystać z wizyty w placówce, która refundowana jest z NFZ, warto postarać się o skierowanie od specjalisty medycznego.

Kim jest psychiatra?

Jest to lekarz medycyny, który ukończył 6 letnie kształcenie obejmujące studia medyczne oraz specjalizację z zakresu psychiatrii.

Psychiatra stawia diagnozę chorób psychicznych na podstawie występujących objawów, które pacjent zgłasza podczas pierwszej wizyty, na której przeprowadzany jest standardowy wywiad. W szpitalu zazwyczaj pacjent poddawany jest obserwacji, a ostateczne rozpoznanie choroby popierane jest wnioskami z obserwacji i testów wykonywanych przez psychologa. Wyłącznie lekarz posiada upoważnienie do włączania farmakoterapii w proces leczenia. Psychiatra diagnozuje choroby psychiczne i tylko w tym zakresie przepisuje leki, nie diagnozuje on natomiast zaburzeń osobowości, których to nie da się wyleczyć środkami medycznymi. Lekarz psychiatra często zleca połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią.

Aby udać się do lekarza psychiatry, nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego.

Do hospitalizacji pacjenta może dojść z inicjatywy lekarza, wspólnych ustaleń oraz wtedy, kiedy pacjent może zagrażać sobie lub innym i wyrażać chęci targnięcia się na swoje lub czyjeś życie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s