Artykuły, Literatura

I nie zapomnij być szczęśliwy!

818533755

Jako młody psychiatra Christophe Andre nie miał szczególnie pozytywnego podejścia do życia. Był raczej skłonny podpisać się pod myślą Jules’a Renarda: „Nie jesteśmy szczęśliwi: nasze szczęście to milczenie nieszczęścia”. Takie nastawienie znajdowało odbicie w życiu zawodowym Christophe’a, który pracując z pacjentami koncentrował się przede wszystkim na tym, żeby naprawić to, co było „uszkodzone” w ich umysłach i duszach. Z biegiem lat zrozumiał jednak, że szczęśliwa egzystencja nie polega jedynie na unikaniu chorób i przykrości, lecz także na rozwijaniu naszego indywidualnego potencjału do cieszenia się życiem. W ten sposób Christophe Andre stał się zwolennikiem psychologii pozytywnej.

Jak należy rozumieć psychologię pozytywną według autora „I nie zapomnij być szczęśliwy”? Andre podkreśla, że nie jest ona bynajmniej zbiorem banalnych porad w stylu „myśl optymistycznie” ani żadną utopijną wizją rzeczywistości. Christophe traktuje psychologię pozytywną jako swoisty „trening umysłu”, który wymaga analogicznych wysiłków i konsekwencji jak rozwijanie umiejętności podczas ćwiczeń fizycznych czy nauki języka. „Na ten trening umysłu składają się wszystkie ćwiczenia psychologii pozytywnej. Nie należy ich postrzegać jako miłych gadżetów, lecz jako pracę nad tworzeniem i regularnym aktywowaniem połączeń mózgowych pobudzających emocje pozytywne.” – pisze francuski lekarz.

Psychologia pozytywna zajmuje się bowiem nie tylko intuicyjnym poszukiwaniem metod służących osiągnięciu dobrostanu, ale również poszukiwaniem naukowych argumentów potwierdzających ich skuteczność w postaci badań klinicznych czy neuroobrazowania. Jednak jak podkreśla autor „I nie zapomnij być szczęśliwy”, wiedza i koncepcje nie wystarczą do czynienia postępów. Tym, co najbardziej pomoże nam w drodze ku szczęściu jest praktyka.

Osoba, która sięgając po tę książkę spodziewałaby się czegoś w rodzaju uniwersalnego poradnika z listą zaleceń prowadzących do dobrego życia, musiałaby się rozczarować. „I nie zapomnij…” nie należy do tej kategorii lektur. Podtytuł „ABC psychologii pozytywnej” może w pierwszej chwili być mylący. Nie jest to bynajmniej pozycja podsumowująca dokonania jednej z dziedzin psychologii, lecz zbiór dość osobistych refleksji autora. Przemyślenia Christophe’a podane są w formie ułożonych alfabetycznie haseł. Sam pisarz tak komentuje formę „I nie zapomnij”: „Czy ta książka jest abecadłem czy słownikiem? Na pierwszy rzut oka są one do siebie podobne, przez porządek alfabetyczny. Tylko, że kiedyś abecadło miało ambicję nauczyć uczniów czytać. Mam nadzieję, że czytając kolejne strony tego „Abecadła psychologii pozytywnej”, hasło po haśle, będziecie widzieć coraz jaśniej, co może uczynić wasze życie szczęśliwszym.”

Książka francuskiego psychiatry jest bardzo osobista, przesiąknięta specyficznym sposobem postrzegania świata charakteryzującym jej autora. Andre nie stawia się na piedestale, nie wchodzi w rolę specjalisty od szczęścia, ale w bezpretensjonalny i przenikliwy sposób dzieli się swoim życiowym doświadczeniem, jako lekarz, ale przede wszystkim jako jednostka spragniona głębi i sensu. Hasła są bardzo różnorodne – prywatne wspomnienia i przemyślenia przeplatają się tu z przykładami  badań psychologicznych i rozważaniami nawiązującymi do myśli wielkich pisarzy i filozofów. Nie jest to lektura, którą da się pochłonąć w jeden wieczór. Właściwsze wydaje się czytanie jej porcjami i pozwolenie sobie na chwilę refleksji oraz odniesienie poszczególnych fragmentów do własnych emocji i doświadczeń. Książkę można czytać po kolei lub wybierając konkretne hasła w zależności od naszej osobistej potrzeby i nastroju. Jeśli nawet „I nie zapomnij…” nie pozwoli czytelnikowi na błyskawiczne osiągnięcie dobrostanu, to z pewnością wielokrotnie wprawi go w dobry nastrój i skłoni do własnych poszukiwań z zakresu psychologii pozytywnej.

Christophe Andre jest praktykującym lekarzem psychiatrą a jednocześnie autorem poczytnych książek poświęconych szczęśliwemu życiu i równowadze psychicznej. W Polsce do tej pory ukazały się trzy pozycje jego autorstwa: „Niedoskonali, wolni, szczęśliwi” , „Medytacja dzień po dniu” oraz „I nie zapomnij być szczęśliwy. ABC psychologii pozytywnej”.

Autor: Zosia Kopacz